یکشنبه 6 خرداد 1397

گزارش هاي ورزشي
جستجو
پايگاه هاي مرتبط
 • فدراسيون كشتي ایران
 • اتحادیه جهاني كشتي
 • انستیتو فدراسیون کشتی ایران
 • کمیته ملی المپیک
 • اوقات شرعي
      فصل اول : کشتی اهواز ، بخش یک
  فصل اول : کشتی اهواز ، بخش یک

  کشتی اهواز در سال 1319 با آقای جاسم جلیلی شناخته شد .

  تاریخچه کشتی بازدید:۱۹۰۹ ۱۰:۲۴ ۱۳۸۸/۸/۲۵ نظرات:0 ادامه

  از وضع کشتی اهواز تا سال 1319 شمسی هیچ گونه اطلاعی در دست نیست . در این سال جاسم جلیلی در هر دو رشته آزاد و فرنگی در سنگین وزن به مقام سوم کشور رسیده است .

  در سال 1324 در وزن چهارم فرنگی آقای محمدعلی رغیبی از اهواز به مقام دوم کشور دست یافت .

  در یاداشت ها و خاطرات آقای حسین علی حاجیلو در آن دوران این چنین نوشته است : اینجانب حسین علی حاجیلو لازم دیدم دانستی های خود را در مورد کشتی خوزستان به ویژه شهرستان اهواز که مرکز استان خوزستان بوده است به رشته تحریر در آورم و از قهرمانان و مربیان و زحمتکشان کشتی این شهر و استان که سهم بسزایی در اعتلای این ورزش پهلوانی داشته اند یادی بکنم .

  تقریباً می توان گفت بنیانگذاری و شکوفایی کشتی در اهواز از سال 1330 آغاز گردید و پهلوانان این خطه زرخیز از آغاز تا به امروز بارها بر سکوی کشتی آزاد و فرنگی کشور تکیه زده و نفراتی را هم به تیم ملی ایران تقدیم داشته است و چون همیشه مظلوم واقع گردیده و به دست فراموشی سپرده شده ، امید است در این مختصر ، پهلوانان خوزستانی به حداقل جایگاه اصلی خویش بنشینند و نام شریفشان ثبت در تاریخ گردد.   

  تا سال 1330 اینجانب کاپیتان تیم والیبال کاردیف در غرب تهران بودم و با یاران خود دائماً با تیم های والیبال محله های دور و نزدیک به مسابقه می پرداختم و گاهی غالب و زمانی مغلوب می شدم در آن ایام در محله نشاط و دامپزشکی ، دو بازیکن بودند به نام مرتضی ، یکی از آنان آقای مرتضی گوهر پور و دیگری آقای مرتضی سیف اللهی بود که تصادفاً هر دوی آنان بعدها در وزن سوم کشتی می گرفتند و ترقی هم کردند ، آقای مرتضی گوهر پور با تمام آمادگی مطلوبی که داشت زود کشتی را ترک کرد و به دنبال زندگانی رفت ولی مرتضی سیف اللهی سالها به کشتی ادامه داد و صاحب عناوین مختلفی گردید و عضو باشگاه نیکنام بود .

  اوایل سال 1333 بود که از دانشگاه نظامی تهران به خوزستان اعزام شدم و بعد از مدت کوتاهی به هنگ تفنگداران لشکر خوزستان که در آن زمان در اهواز مستقر بود انتقال یافتم . در آن ایام در رشته های والیبال ، دوچرخه سواری و پینگ پنگ فعالیت داشتم و کاپیتان تیم دارائی اهواز و سپاه چهارم خوزستان بودم و به علت علاقه مفرط به کشتی ، شبها به اتفاق چند تن از دوستان در باشگاه لشکر ، برروی تشکچه هایی که اسبهای مادیان را برای زایمان آن می خواباندند ، کشتی می گرفتیم و گهگاهی هم در باشگاه دارائی به مدیریت آقای مجدم و مدیر داخلی آن آقای ضربیان که از عاشقان ورزش کشتی بودند ، با چیدن چند تشک پنبه ای و کشیدن روکش برزنتی برروی آنها ، به کشتی گرفتن مشغول می شدیم .

  چنان که ذکر گردید بر روی تشکچه های کشتی می گرفتیم که مخصوص زایمان مادیانها بود و ما برای استفاده از آن تشکچه ها از هفت خان رستم گذشتیم تا توانستیم نظر فرماندهان لشکر را فراهم کنیم . پس از کسب اجازه ، با تنی چند از ورزشکاران به شست و شوی تشکچه ها مشغول بودیم تا بتوانیم خونهای لخته شده و کثافات دیگر را پاک نماییم . ناگفته نماند گوشه های این تشکچه ها در اثر فشار و استفاده سالیان متمادی به قدری سخت و محکم شده بود که پل رفتن برروی آنها دست کم از پل رفتن برروی زمین سنگفرش نبود و این مسئله باعث برآمدگی و جراحاتی برروی پیشانی و پارگی صورت و ابروی کشتی گیران و زخمی شدن جاهای دیگر بدن می گردید و چون تنها وسیله تمرین ، همان تشکچه بود ، انها را غنیمت دانسته و همواره از آن مواظبت می کردیم .

  ادامه این فصل را در بخش دوم بخوانید .

  منبع از :

  مجوعه کتابهای تاریخ کشتی ایران ( جلد سوم)

  نوشته : مهدی عباسی


   
  نظر به مطلب
  نام:  
  ایمیل:
  متن:  500 حرف دیگر میتوانید تایپ کنید
  منوي اصلي
  Skip Navigation Links
  اخبار و اردوها
  مشاهیر کشتی خوزستان
  تاریخچه کشتی
  کمیته مربیان
  کمیته داوران
  کشتی بانوان
  افتخار آفرینی و کسب مدال
  بخشنامه و نتایج مسابقات
  اخبار هیأت های شهرستانهای استان

  عملکرد مدالی هیأت کشتی خوزستان در سال 1396
  آ
  خرین به روز رسانی پایان اسفند ماه

  مجموع

  برنز

  نقره

  طلا

  مسابقات

  ---
  --
  --
  --
  المپیک
  1
  1
  --
  --

  بازیهای اسلامی

  13
  5
  2
  6
  قهرمانی جهان
  ---
  --
  --
  --
  جام جهانی
  1
  --
  1
  --
  داخل سالن آسیا
  12
  1
  5
  6

  قهرمانی آسیا

  28
  10
  2
  16

  بین المللی

  53
  14
  17
  22

  انتخابی تیم ملی

  93
  25
  29
  39
  انفرادی کشور
  6
  2
  1
  3
  تیمی کشور
  2
  --
  1
  1
  تیمی باشگاههای کشور
  18
  --
  8
  10
  انفرادی باشگاههای کشور
  1
  --
  1
  --
  تیمی باشگاههای جهان
  15
  --
  10
  5
  انفرادی باشگاههای جهان
  243
  58
  77
  108

  مجموع

  آمار بازديد كنندگان
  مشاهده کل:13870252 بار
  مشاهده امروز:644 بار
  بازدید کل:17946920 نفر
  بازدید امروز:1233 نفر
  افراد آنلاین:205 نفر
  اين سايت متعلق به هيات كشتي استان خوزستان مي باشد.
  Programming with ::: Poshtibankar.com